Mikaela P

Jag har alltid tyckt om att ha barn runt omkring mig, från småsyskon och barnvaktsjobb till att göra psykologpraktik inom elevhälsan på olika skolor. Jag tycker att barn är så spännande eftersom deras utveckling aldrig står stilla. De är experter på att lära sig, anpassa sig och ta in det som händer runt omkring dem. Samtidigt kan jag som vuxen lära mig otroligt mycket i samspelet med barnen. Jag tycker det är roligt att få arbeta med pedagogik och ledarskap och se barnen utvecklas i vattenmiljön. Jag tycker att kombinationen barn och vatten är fascinerande eftersom vattnet tillåter barnet att göra rörelser som inte är möjliga att göra på land. I vattnet kan man på ett tydligt sätt se hur barnet hela tiden utvecklas och blir säkrare i sig själv. Man har dessutom möjlighet att som barn och förälder lägga allt annat åt sidan en stund för att bara ägna sig åt varandra och utforska vattenmiljön tillsammans.
Jag ser fram emot att få vara en del av er unika resa i vattnet!