Linda D

Jag är född och uppvuxen i Hudiksvall dit jag ofta åker för att umgås med mina sju syskonbarn och tre kusinbarn. Jag har tidigare jobbat med barn på förskola och som au pair och har alltid tyckt om att ha barn omkring mig. Som person är jag social och väldigt engagerad i saker jag gör, jag gillar fart och fläkt. När jag växte upp åkte jag och min familj och badade varje lördag och jag tror att det är det som fått mig att älska vatten. Att jobba på Linneas Simskola och få se hur ett barn utvecklas, och efter en tid lär sig att simma är helt fantastiskt! Att vara i vattnet är väldigt speciellt, man känner att man kan koppla bort vardagstressen för en stund och vara närvarande tillsammans i vattnet. Interaktionen mellan barn och föräldrar, den positiva energin och glimten i ögonen hos de härliga barnen får mig varje vecka att längta till nästa simtillfälle.

Jag ser fram emot att få vara med på ert vattenäventyr, vi ses i bassängen!