Delfin söndagar 12:30 start augusti
Under populära tider kan vi ha två grupper i bassängen samtidigt. Grupperna startar då med 15 minuters förskjutning för att minska belastningen i omklädningsrummen. Bassängen delas av med en avskärmande gardin som sänks från taket. Grupperna med halv bassäng har färre deltagare, vilket ger instruktören mer tid för varje elev, något som ofta upplevs som en stor fördel.
Som alltid är det viktigt att eventuella föräldrar på land inte stör undervisningen med mobiltelefoner eller prat.
| Datum | Tid | Typ |
|---|---|---|
| Söndag 21 augusti 2022 | 12:30 | Simlektion |
| Söndag 28 augusti 2022 | 12:30 | Simlektion |
| Söndag 4 september 2022 | 12:30 | Simlektion |
| Söndag 11 september 2022 | 12:30 | Simlektion |
| Söndag 18 september 2022 | 12:30 | Simlektion |
| Söndag 25 september 2022 | 12:30 | Simlektion |
| Söndag 2 oktober 2022 | 12:30 | Simlektion |
| Söndag 9 oktober 2022 | 12:30 | Simlektion |
| Söndag 16 oktober 2022 | 12:30 | Simlektion |
| Söndag 23 oktober 2022 | 12:30 | Simlektion |
Målen för Grodyngel (grundkurs). Målen för Grodyngel är att vara trygg med att vara under vattnet och glida med ansiktet ned i vattnet. Klara att hoppa i och vända tillbaka till kanten självständigt och flyta på rygg självständigt. Observera att barnet ska kunna hantera vattenmiljön utan simhjälpmedel (armringar, flytbrädor osv.) innan det börjar i Delfin.
Har man gått bröstsimkurserna Groda eller Val och klarat målen så kan man gå över till Delfin för att lära sig crawl.
Målen är att kunna simma crawl och ryggcrawl minst 12 m med korrekt teknik inklusive sidoandning. Att kunna hoppa/dyka från kanten, flyta på rygg och sedan simma crawl tillbaka till kanten självständigt. Vi förfinar tekniken av bentag, armtag och rätt simläge i crawl samt dyktekniken.
Man kan behöva gå Delfin flera gånger för att uppnå målen. En vuxen som barnet känner sig trygg med ska vara med i vattnet